ترانزیت

ترانزیت به معنای انتقال و جابه جایی کالایی که گمرگ نشده از گمرکی به گمرک دیگر اما با هماهنگی و تحت قوانین و نظارت گمرک است.
به عبارتی دیگر به انتقال و جابه جایی کالا و اقلام دیگر بین کشورهای مختلف ترانزیت گفته می‌شود. اصولا به کالایی که از سوی فروشنده ارسال شده است و در مسیر انتقال قرار دارد و هنوز به خریدار نرسیده کالای ترانزیتی گفته می‌شود.
ترانزیت روشی بسیار مناسب برای کشورهایی است که توان تولید برخی کالاهای موردنیاز خود را ندارند و یا در تولید آن کم توان هستند.
ترانزیت کالا یک فعالیت بین المللی است به همین دلیل هر کشوری برای انجام فعالیتهای ترانزیتی باید خود را با قوانین آن وفق داده و از آنها پیروی کند.
و اما بازارهای بین المللی ترانزیتی بسیار رقابتی است و هر کشوری در تلاش است که برای موفقیت خود در بازارهای ترانزیتی کالا هزینه‌ها را به صورت رقابتی اعلام کند. چراکه هر کشوری که بتواند از توانایی‌های خود در بازارهای بین المللی ترانزیتی کالا به خوبی استفاده کند و موفقیت کسب کند در واقع چرخه اقتصادی خود را با سود بسیار خوبی مواجه کرده کرد.

کشورهای مختلف با در نظر گرفتن مواردی از جمله هزینه ترانزیت بین المللی کالا وارد فعالیت‌های ترانزیتی با کشوری دیگر خواهند شد. پس یک کشور که به فعالیت‌های ترانزیتی احتیاج داشته باشد به دنبال همکاری با کشورهایی خواهد بود که هزینه کمتری به دنبال داشته باشد زیرا در کشوری که هزینه‌های حمل و نقل و جابجایی کالا در آن زیاد باشد مزیت رقابتی خود را در ترانزیت بین المللی کالا از دست خواهد داد.

 امروزه انواع ترانزیت از ریلی و دریایی گرفته تا حمل کالا به کامیون و هواپیما مورد توجه صنایع دولتی و خصوصی قرار گرفته است تا یک کشور به سودآوری برسد. فاصله مکانی مبدأ و مقصد باعث می‌شود تا یکی از این روش‌ها استفاده شود. البته نوع کالایی که برای ترانزیت نیز در نظر گرفته شده در انتخاب یکی از این روش‌ها بسیار موثر است.

در واقع ترانزیت فارغ از نوع و اشکال آن راهی است تا بتوان روابط تجاری خود را با دیگر کشورها حفظ کرد. این کار علاوه بر ارز آوری باعث ایجاد اشتغال بیشتر نیز خواهد شد. البته هر روش قوانین خاص خود را دارد و برای اینکه کالا سالم به مقصد برسد باید این قوانین که شامل مجوزهای لازم از طرف کشور فرستنده و دریافت کننده است اخذ شده باشد. بعد از آن با توجه به سرعت مورد نظر برای ارسال کالا، هزینه یا امنیت یکی از روش‌های گفته شده، انتخاب می‌شود.

شرکت ترخیص کاران آؤیا کیان با بهره گیری از نیروهای متخصص می تواند راهنمایی های لازم را در زمینه ترانزیت کالا به شما ارائه کند. با ما در تماس باشید.